Friday, January 9, 2015

Nuk jam Charlie, jam Mysliman (Ahmedi qe mbronte Charlin)

Shpreh keqardhje per ngjarjen e ndodhur sot ne revisten satirike te Parisit dhe ne menyre te vecant te afermeve te viktimave. Nuk kuptoj disa qe nxitojne te fajsojne islamin ku asnje komunitet zyrtar islam nuk ka marr persiper nje gje te till. Nje gje e till nuk mund te ndodh. Nuk eshte e veshtire qe dikush te mesoj dy a tre gjera islame dhe me keto te kryej akte terrori. Fajsimi i islamit per cdo gje eshte shume e demshme. Te gjith tashme e din se kush jan keto organizata prandaj duhet bere bllok krijuesve te till qe skan asnje lidhje me Kur'anin. Qe te legjitimohen disa veprime te disa qeverive eshte e lehte te inskenosh akte te tilla. Nga ana tjeter une mendoj qe revistat a webfaqet e gazetarive nuk duhet te tallen e te ofendojne besimin e tjetrit qoft kjo edhe me karikatura. Kjo revist e ka bere, madje jo vetem per myslimanet por edhe per fet e tjera hyjenore (ketu nuk e kam fjalen per ket Bagdadin).Kur i shikon disa gjera nga larg duken si te organizuara, por myslimanet nuk duhet te bin ne kurth pasi islam dmth paqe, dashuri e respekt. Nga ana tjeter nuk duhet te lejojme a tju hapim rruge aktve te tilla te cilat njollosin islamin. Islami do ec perpara dua apo nuk dua une pasi kushdo qe e ka studiuar e ka perqafuar. Ne asnje vend feja islame nuk legjitimon dhunen, gjakderdhjen apo trazirat. Allahu xh.sh thote: "Ne ju krijuam ne kombe e fise qe te njiheni mes njeri-tjetrit. Askush nuk ka te drejt te vras tjetrin me pa te drejte, e kush e ben kete eshte sikur te kete vrare gjithe njerezimin." Imagjino cfare lidhje islame ka ai qe vrau sot ate policin edhe pse ai ishte dorzuar (me duar te ngritur lart).
Gezim Kopani
07 janar 2015

Kontakt

Kontakt: e-mail: gezimi_01@hotmail.com

Contact Form

Name

Email *

Message *

Translate