Kontakt

Kontakt: e-mail: gezimi_01@hotmail.com

Sunday, December 7, 2014

Zgjerimi i Qabes, zbulon murin e vjeter ndertuar ne kohen e Perandoris Osmane.

Zgjerimi i Qabes, zbulon murin e vjeter ndertuar ne kohen e Perandoris Osmane.

Lajmi eshte bere i ditur nga kryeinxhinieri turk Hikmet Toplu. Ai beri te ditur se gjate punimeve per zgjerimi e Qabes eshte zbuluar nje kolon e vjeter e kohes se Perandorise Osmane. Sipas  te dhenave tek kjo kolon eshte vendi ku hz.Muhammed a.s mori mesazhin nga Allahu xh.sh mbi rendesin e nates e Kadrit. Po ashtu eshte gjet dhe nje pllak qe flet mbi udhetimin e hz.Muhammed a.s. ne naten e Miraxhit.

Pergatiti: Gezim Kopani

Fotografit qe vin nga Qabe Sherif.
Friday, December 5, 2014

Ura e Hoxhes, Gomsiqe Puke

Menjehere pas rruges "Egnatia" per nga rendesia vinte rruga e njohur si "Rruga e Karvaneve" qe kalonte nga: Shkoder-Puke-Kukes-Prizren

Rruga qe kalonte ne teritorin e Pukes ishte e njohur jo vetem nga banoret vendas por edhe nga tregtaret shqiptare,kosovar dhe jo vetem.
Nga nje here kjo rruge (rruga e Karvaneve) eshte njohur edhe si rruga "Rruga e Madhe". Ne fillim kjo rruge kalonte vetem nga fshati i Kabashit Puke per te vazhduar me tej. Me vone kjo rruge perdori edhe nje kalim tjeter qe ishte nga Puka e sotme.
Rruga pershkruhesh nga tregetar Kosovar dhe Shqiptare. Kur qyteti i Shkodres ishte kryeqytet i Shqiperise rruga perjetoi pikun e saj.
Ne ate kohe fshati i Kabashit mesohet te ket pas shume shtepi. Sipas te dhenave popullore tregohet se aq shume shtepi kishte ne fshatin Kabash saqe "macet kalonin nga çatia ne çati". 
Kalimi i Rruges se Madhe pra te Karvaneve tregtar beri qe ne fshatin Kabash te lulezonte tregetia. Madje organizoheshin "Panaire" tregtare sic ishte "Dita e enve".
Perveç tregtareve ne kete rruge kalonin udheheqes, ushtar e klerik. Sipas te dhenave popullore mesohet se kishte qene nje Hoxhe (imam) nga qyteti i Shkodres i cili kryente sherbime fetare ne xhamin e fshatit Qerret te Pukes. Mesohet se ky hoxhe e bente cdo jave kete rruge, sidomos ne diten e Xhuma ku kryente faljen e namazit te xhumas ne xhamin e Qerretit. Veshtirsia e kalimit te proit te Gomsiqes beri qe ky imam te ndertonte nje ure madheshtore ne Gomsiqe dhurate per banoret dhe kalimtaret. 
Nga vepra e madhe qe beri Hoxha, banoret i vendosen emrin "Ura e Hoxhes" Gomsiqe.
Sipas nje te dhene tjeter popullore thuhet se "Ura e Hoxhes" ishte ndertuar si dhurate nga nje imam nga Kosovar.
Kjo ure ka qene aq e njohur, saqe ne kohen e Ahmet Zogut ka qen e vondosur ne monedhen shqiptare.
Ura e Hoxhes lidhte Shqiperin me Kosoven. Rruga kalonte nga Prizreni-Korisht-Kukes-Rune-Kabash-Drin-Shkoder
Pergjate kesaj rruge mesohet qe ka pas shume hane si: Qerret, Puke (Sipas te dhenave aty ku sot ndalojne fugonat e Fush-arrezit te kete pasur disa hane) disa hane mesohet te kete pasur ne Koder Hanit (ne Koder Hani pervec Xhamise, Kajmekamit, dhomes se Imamit mesohet te kete pasur edhe dyqane, konakhane etj) hani me i njohur ka qene ai i Laçit (i cili ka qene edhe Kajmekan) hani ka qene tek vendi ku sot ndodhet "avollia" hyrse e shtepise se Hasan Laçit. Disa hane mesohet te kete pasur ne Kabash te cilet ishin te vendosur ne qender te fshatit. Sipas te dhenave popullore ne Kabash ka pas mbi 5 hane, me i njohur ishte "Hani i Hoxhes" afer Xhamise se fshatit Kabash.

Te dhena mbi "Ura e Hoxhes" Gomsiqe

Ura e Hoxhes ishte 36 metra e gjate dhe 3 metra e gjere. Ura perbehej nga harku kryesor me hapsire 14 metra, nje hark me i vogel me dy dritare dhe anash harku kryesor. (Valter Shtylla "Monumentet" 1/1983 fq.20-21)

Pergatiti: Gezim Kopani
Fotografia: Ne fotografi shikohet Ura e Hoxhes qe ka qene ne Gomsiqe te Pukes. Ky informacion publikohet per here te pare ne internet.
Puke 05.12.2014

Takim me Para dhe Tetraplegjiket

3 dhjetori i dites boterore te Personave me Aftesi te Kufizuar

Sot isha i ftuar nga shoqata e Paraplegjikeve dhe Tetraplegjikeve Puke. Nder te tjera gjate takimit mori fjalen pershendetese edhe kreu i kesaj shoqata Mark Bardhoshi i cili tha nje fjali te cilen e mbajta mend. Ai tha:
"Pa miresin dhe dashurin tuaj ne do ishim kufoma te ardhur me leje ne kete bote." E ndjeva veten keq. Gjendja e tyre len shume per te deshiruar.
Do Zoti ishalla na jepet mundesi per tju gjendur pran kesaj shtrese e cila eshte pjese e jone.

Puke 3.12.2014


Saturday, November 29, 2014

Dhurata e Presidentit te Turqise Erdogan per kreun e Vatikanit

Dhurata e Presidentit te Turqise Erdogan qe i beri kreut te Vatikanit. 

Presidenti i Turqise Erdogan i
dhuroi kreut te Vatikanit Francisco nje ferman te Sulltan Fatih Mehmet Hanit qe flet mbi "Lirite fetare te klerit Katolik ne Bosnje."

Ne fermanin e dhuruar shkruhet:
"Une Fatih Sulltan Mehmet Hani, me bamiresi i urdheroj kleriket Katolik te Bosnjes; te adhuroni pa frike ne Kishat tuaja dhe te qendroni pa frike ne vendet tuaja. Askush nga veziret dhe nenpunesit e mij nuk do te cenoj dinitetin tuaj dhe as nuk do te ofendoheni. Betohem ne emer te Allahut xh.sh, te Pejgamberit Muhammed a.s. e te Kur'anit si dhe ne emer te shpates qe kam ne brez (te nderit tim) se jeta, pasuria dhe Kishat tuaja do jene nen sigurin time derisa te jeni besnik."


Ky ferman eshte shkruar ne vitin 1463, 326 vjet perpara revulucionit Frances, dhe 485 vjet perpara Deklarates Nderkombetare per te Drejtat e Njeriut.

Ne fotografi eshte momenti i dhenjes se dhurates.
(Turqi 28.11.2014)Monday, November 17, 2014

Shenjat e Kijametit qe kan ndodh, dhe qe priten.

Falenderimi i takon vetem Zotit te Gjithesise! Vetem Allahun e falenderojme dhe vetem nga Ai
ndihme dhe falje duhet te kerkojme. Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi profetin Muhammed a.s.

Ne shume takime e hytbe kam shtjelluar "Shenjat e Kijametit" kete here ne menyre specifike do mundohem te permend disa nga Shenjat e Kijametit qe ende nuk kan dalur.


-Deformimet, Shafitja e tokes

Kur njerzia te filloj te shohin grate te hypin "shales" kur te deshmohet rrejshem, kur te shtohet muzika, kur myslimanet te pijne, perdorimi i arit dhe argjendit ne orendi, dhe kur te burrat te shkojne me burrat dhe grat me grat ; eshte pikerisht koha kur pritet te ndodhin deformime te njeriu nga njeri ne dicka tjeter si dhe shafitjet e tokes.

Hz.Muhammed a.s. thothe:

Trans nga Ebu Hurejre se Muhammedi as. ka thene: "Betohem ne Zotin qe me dergoi mua me te verteten se , nuk do te marr fund kjo bote para se t'ju ndodhin njerezve shafitja e tokes, deformimet tek njeriu nga nje qenie ne qenie tjeter dhe hedhja (goditje) nga qielli. Shoket i thane: Kur do te ndodh kjo? Hz.Muhammed a.s. tha: Kur te shikosh grate qe u kane hipur shaleve, kur te deshmohet rrejshem, kur te shtohet muzika, kur te pijne myslimanet ne ene te lyer ne ar dhe argjend dhe kur burrat te shkojne me burrat dhe grate me grate."

Hz.Muhammed a.s. thote:

"Nuk do te ndodhe Kijameti para se te shtohet pasuria dhe te teprohet, saqe njeriu do te nxjerre zekatin e pasurise se tij e nuk do te gjeje askend qe t'ia pranoje ate. Nuk do te ndodhe Kijametit derisa te shnderrohet toka e Arabise ne kopshte e lumenj." (trans, Ebu Hurejre)

-Te folurit e egersirave dhe te gjerave te ngurta


Ne kohen e hz.Muhammedit a.s. nga nje bari eshte regjistruar nje ngjarje e pa degjuar me pare. Teksa nje dite nje bari po kulloste delet, pa pritur delet i sulmoi nje ujk. Bari vrapi dhe arriti tia heq. Ujku u ul dhe i thote bariut: A nuk ke turp, a nuk i friksohesh Zotit ma more rriskun qe Zoti kishte shkruar per mua? Bariu i habitur tha: Mos vall jam cmendur?!Ujku flet si njeri! Ujku tha: Deshiron te te tregoj dicka me te cuditshme se kjo? Bariu i habitur trebi ujkun dhe u drejtua per ne Medine per te takuar hz.Muhamed a.s.  te cilit i tregoi se cfare kishte ngjare. Hz.Muhammed a.s. pasi degjoi refimin e bariut, udheroi shoket qe te ftohen besimtaret per namazit ndersa bairut i tha: Tregoju besimtareve ngjarjen. Bariu ashtu beri. Me pas hz.Muhammed a.s. tha: "Betohem ne Allahun xh.sh ne doren e te Cilit ndodhet shpirti im se; nuk do te vije Kijameti perderisa egersirat mos t'u flasin njerezve, e skaji i kamxhikut t'i flas njeriut dhe lidhset e kepuceve te tij, dhe derisa te mos lajmeroje kafsha e tij se cfare beri gruaja e tij pas tij." (Imam Ahmendi)

-Ardhja e imam Mehdiut

Kur do shfaqet imam Mehdi do ve drejtesi mbi toke.  Ai do jete nga familja e hz.Muhammed a.s.
Hz.Muhammed a.s. thote:
"Nuk do te perfundoje kjo bote para se t'i zoteroje arabet nje njeri nga familja ime, emri i tij eshte i ngjashem me emrin tim." (Ibn Mesudi)

Hz.Muhammed a.s. thote:
"Sikur te mbetet nga kjo bote vetem edhe nje dite, do ta zgjaste Allahu xh.sh ate, qe te dergoje nje njeri nga familja ime. Emri i tij dhe emri i babait te tij jane te ngjashem me emrin tim dhe me emrin babait tim. Ai do ta mbushe token me drejtesi sikurse eshte mbushur me mizori."

-Paraqitja e nje kodre ari ne lumin Eufrat

Hz.Muhammed a.s. ka thene:

"Lumi Eufrat eshte gati te zbuloje nje thesar me ar, ai qe do qelloj aty te mos marr nga ai asgje."

Ne nje thenje tjeter hz.Muhammed a.s. thote:

"Nuk do te ndodhe Kijameti derisa te mos zbuloje Eufrati nje koder me ar, per te cilin do te luftojne njerezit dhe ne 100 njerez do te vriten 99 veta, cdonjeri prej tyre do te thote: Ndoshta une do shpetoj." (Muslimi)

-Rrethimi i muslimaneve ne Medine

Hz.Muhammed thote:

"Gati jane muslimanet te rrethohen ne Medine."

-Paraqitja e mbretit el-Xhehxhah (Bertitesi i madh)

 Hz.Muhammed a.s. thote:

"Nuk do te kaloje dita dhe nata pa e marr pushtetin nje njeri nga muslimanet joarab i quajtur Xhehxhah."

-Trazirat, perqarjet e Zeze qe do e ndjek pas (Ahlasit), kriza per shkak te begatis (Serra) dhe nje fatkeqsi qe do i kaploj njerzit (Duhejme)

Abdullah ibn Umeri r,a tregon:

"Ishim te ulur afer hz.Muhammedit a.s. dhe po permendim shenjat e kijametit. Hz.Muhammed a.s. permendi trazirat e Ahlasit, Serrase dhe Duhejmes. Njeri nga shoket e pyeti: Cfare eshte Alhasi?
Hz.Muhammed a.s. tha: Ajo eshte trazira e ikjes dhe rrembimit (te pasurise e te familjes) Pastaj do te vije trazira e Serrase, ardhja e saj apo e keqja e saj eshte nen kembet e mia, nje njeri nga familja ime mendon se eshte i imi, por ai nuk eshte i imi, sepse familja ime eshte e devotshme, pastaj tubohen njerezit rreth nje njeriu sikurse kerdhokulla e brinjeve (jo stabel) pastaj do te vijne trazirat e Duhejmes e cila nuk do te leje asnje nga ky ummet qe nuk do te goditet, e kur thuhet se u nderpre, ajo do te zgjatet, gdhine, atehere njeriu besimtaret ngryset pabesimtar, derisa te ndahen njerezit ne dy grupe; grupi i besimtareve pa dyfytyrsi dhe te tjeret pa iman(besim). Kur kjo te ndodh pritni dexhalin, ate dite apo te nesermen."

-Tri shafitjet e tokes

Hz.Muhammed a.s. thote:

"Nuk do te ndodhe Kijameti para se te shihni 10 shenja, e ne mesin e tyre 3 shafitje te tokes; nje ne lindje, nje ne perendim dhe nje ne gadishullin arabik."

-Dalja e dexhalit

Dexhal d.mth; ai qe genjen, ose genjeshtar i madh. Dexhali eshte sporvimi me i madh i historise njerezore. Dexhali eshte cifut,i verber me nje sy, Edhe tek fete e tjera njihet si "Antikrishti" te cilin e ka permend edhe hz.Isa a.s.

Hz.Muhammed a.s. thote:

"Seriozisht ju keshilloj per ate, dhe nuk ka te derguar qe nuk keshilloi popullin e tij per te, por une do tju tregoj dicka per te, qe te derguarit e tjere nuk ua thane popujve te tyre. Ai (dexhali) eshte i verber me njerin sy, ndersa Zoti nuk eshte i verber."

-Thatesia dhe uria para lajmerimit te dexhalit


Hz.Muhammed a.s. thote:

"Para daljes se dexhalit do kete tre vite te veshira. Njerezit do ti kaploje uria e madhe, ne vitin e pare Allahu e urdheron qiellin te nderprese te treten e shiut dhe token e urdheron ta nderpreje te treten e bimeve te saj. Ne vitin e dyte urdheron qiellin te ndale 2/3 e shiut po ashtu edhe tokes. Ne vitin e trete udheron qiellin ta ndale shiun ne pergjithesi e nuk bie asnje pik shiu dhe udheron token ti ndale te gjitha bimet e saj, e nuk mbine asnje bime dhe cdo gje do te zhduket pervec asaj qe Zoti deshiron." (Ibn Maxhe)

-Vendi nga do dal dexhali

Hz.Muhammed a,s thote:

"Dexhali do te dale nga nje toke ne lindje, Horasan (ne lindje te Iranit ne kufi me Afganistanin)" (Ebu Bekri)

-Lufta el-Melhametul Kubra dhe çlirimi i Stanbollit

Kjo ndodhi eshte e permendur edhe ne lirin e "Apokalips ne Dhejaten e Re" shih 14:19-20)

Hz.Muhammed a.s. tregon:

"Nuk do te vije Kijameti para se te zbresin romaket ne A'emak ose Dabik (vende ne Siri afer qytetit te Halebit) Atehre, u del atyre perpara nje ushtri nga Medina, njerezit me te mire mbi toke ate dite, e kur te rreshtohen ata per lufte thone romaket: Lirona rrugen ti luftojme ata qe na kane share. Muslimanet thone: Jo per Zotin, nuk largohemi nga ju e nga vellezerit tane, atehere ata luftojne. Nje e treta e tyre peson disfate, dhe Allahu nuk do i fal, pastj 1/3 tjeter vriten, ata jane deshmore me te mire te Allahut, e 1/3 e fundit nuk bien ne sprove asnjehere dhe ata e çlirojne Konstantinopojen derisa ata ndajne pasurine e luftes dhe derisa shpatat e tyre i kane varur ne ullinj. Shejtani thote: Dexhali ka ardhur te familjet tuaja, e kthehen ata por ajo ishte genjeshter. Kur ata arrin ne Siri, del Dexhali e derisa ata jane duke u pergatitur per lufte, i rreshtonje rradhet dhe thirren per faljen e namazit. Zbret hz.Isa a.s. i biri i hz.Merjemes as. dhe u ehet udheheqes. Kur armiku dexhali e sheh hz.Isane a.s. tretet si kripa ne uje, e sikur ta linte Allahu do te tretej krejtesish, por Allahu xh.sh e vret ate nga dore e hz.Isa a.s e ua tregon muslimaneve."

-Zbritja e hz. Isa a.s.

Allahu xh.sh thote:

"Ata (çifutet) as nuk e mbyten e as nuk e gozhduan Isan a.s., por atyre u perngjau ashtu. Ata qe nuk u pajtuan rreth mbytjes se tij, jane ne dyshim per kete vrasje. Prandaj ata nuk kane kurrfare dije pervec supozimit. Dhe ai nuk u vra .Jo, por Allahu ate e ngriti tek Ai. Allahu njemend eshte i plotefuqishem dhe i dijshem. (En Nisa 157-158)
"Ai Isaii a.s. eshte shenje e kijametit." (Ez Zuhruf 61)
"Nuk ka asnje nga ithtaret e librit (hebrenjte dhe te krishtere) qe nuk do ti besoje atij Isaut para vdekejes se tij (ne kohen para kijametit) ne ditene  Gjykimit ai do te deshmoje kunder tyre." En Nisa 159)


Shenim: Ketu kam permendur disa nga shenjat me te medha.

Pergatiti: Gezim Kopani

17 nentor 2014

Tuesday, November 11, 2014

Modestia e hz.Muhammed a.s. (Paqja qofte mbi te)

Profeti Muhammed a.s. edhe pse ishte udheheqes i nje populli, ishte njeriun me modest se te gjithe. Edhe pse ndjekesit shtoheshin hz.Muhammed a.s. vazhdonte te ishte edhe me modest.

Hz.Muhammed a.s. ka thene:
"Jane tre lloje njerezish me te cilet, diten e kiametit, Allahu xh.sh do te flase, te cilet nuk do ti shohe fytyren dhe nuk do ti nxjerr te paster. Dhe per ata do kete nje ndeshkim. Shoket e pyeten hz.Muhammedin a.s. kush jane keto? Hz. Muhammed a.s. tha: Jane ata qe ecin duke hequr zvarre rroben me mendjemadhesi, qe mbahen te medhenje per te miren qe kan bere duke u betuar ne genjeshtera, perpiqen ta shesin mallin me nje cmim te mire." (Muslimi)

Allahu xh.sh porositi hz.Muhammed a.s. e me pas edhe besimtaret ne Kur'an qe te sillen me thjeshtesi.

Allahu xh.sh thote:

"Sillu me thjeshtesi ndaj besimtaareve qe te ndjekin ty." (Shura 26/215)

Nje dite i Derguari i Allahut xh.sh ishte ulur dhe po kuvendonte sebashku me Xhebrailin. Ne nje cast nga qielli zbriti nje melek. Xhebraili a.s. tha se ishte hera e pare qe ai melek zbriste nga qielli, Meleku tha: "O Muhammed ! Mua me dergoi Zoti i Madheruar tek ti! Ai te pyet: A deshiron te jesh  pejgamber sundimtar, apo nje pejgamber rob i Zotit? Hz. Muhammed a.s. po nga Xhebraili dhe ai duke ia bere me shenje thjehtesine tha: O i Derguari i Allahut! Tregohu i thjeshte ndaj Zotit te Madheruar! Atehere, i Derguari i Allahu xh..sh tha: "Deshiron te jem pejgamber i devotshem, rob i Zotit!" (Ibn Hambel)

Thjeshtesia eshte nje nder elementet me te rendesishme te myslimanit. Ai qe eshte modest ka nje nder virtytet e besimtarit "rob te Allahut xh.sh". Me thjeshtesi myslimani fiton kenaqesin e Allahut xh.sh.

Hz.Muhammed a.s. thote:

"Ata qe , per hir te Allahut xh.sh tregon nje grade thjeshtesi, edhe Allahu xh.sh e larteson nje grade." (Ibn Maxhe)

Ne nje thenje tjeter hz.Muhammed a.s. thote:

"Allahu xh.sh me urdheroi: Behuni aq te thjeshte saqe askush te mos i mbahet i madh ndaj askuj dhe askush te mos i beje padrejtesi askujt." (Muslimi)

Tregohet ne nje rast se hz.Muhammed a.s. urdheroi shoket qe te thernin nje qeng e ta piqnin. Nje nga shoket i tha: O i Derguari i Allahut xh.sh ta ther une? Tjetri tha: ta rrjep une? Tjetri tha: ta pjek une? Atehere hz.Muhammed a.s. tha: Meqe qenka puna keshtu, mua me mbetet te mbledh dru!

Gezim Kopani
Teme e mbajtur gjate nje takimi me intelektual ne qytetin e Pukes
Nentor 2014

Friday, October 17, 2014

Kush e nisi luften me Serbë?

"Kush e nisi luften me serbe?!
Osman Hoxha, past Rahmet!
Osman Hoxha e Bram Haziri.
Qesi djemsh na i ka Fleti!
S'i ka krajli, s'i ka mbreti!
S'i mban toka, s'i mban deti!

(Marr nga  "Visaret e Kombit, vll,IV.Tirane 1939, fq.58-59)
Osman Hoxha ishte imam i Myftinise se rrethit te Pukes per fshatrat Kulumri, Xathe dhe Flet.

Baram Haziri ishte myezin i xhamis se fshatit Kulumri dhe shume here shoqeronte imam Osman Hoxha.
Osman Hoxha dhe Baram Haziri me 12 nentor te vitit 1912 luftuan ball perball me ushtaret serb . Sapo divizioni serb me emrin famkeq "Drina" arriti tek mulliri i Fletit, imam Osman Hoxha qe kishte zene vend mbas Hanit te Fletit, u vuri pushken. Ne vend vrau tre ushtare serbe.

Fshati Flet ndodhet ne rrethin e Pukes dhe banohet nga mysliman dhe katolik. Eshte fshat i njohur pasi aty ka pas kaluar edhe "udhmadhia"

Shenim: Kete publikim e bera si kujtese qe te mos harrohen ngjarjet e Serbeve kur ata kan hyre ne teritorin e rrethit te Pukes, pasi ata u rishfaqen serish ne ndeshjen Serbi-Shqiperi 14.10.2014
Pergatiti: Gezim Kopani